Autel MCC50AHI MaxiCharger Commercial Grade Level 2 50A EV Charging Station with In-Body Holster Hardwire
MaxiCharger AC Wallbox Commercial (MCC50AHI) is a 240V-50 AMP Level 2 Charger compatible with all EV and Hybrid Plug-in vehicles. It features a sleek contemporary design […]
Price
You save
MaxiCharger AC Wallbox Commercial (MCC50AHI) is a 240V-50 AMP Level 2 Charger compatible with all EV and Hybrid Plug-in vehicles.
- Compatible with all EV and Hybrid Plug-in Vehicles
- 25ft long Universal (J1772) Charging Cable and Hardwired installation
- Contemporary Design, Silver
- Adjustable charging up to 50 Amps
- Wallbox with In-body holster
- For commercial use only
- Specially designed for Indoor or Outdoor use
- Interactive LCD touchscreen
- RFID Reader
- Bluetooth, Wi-Fi, Ethernet, 4G
- Three-year limited warranty
| Weight | 0.695 lbs |
|---|---|
| Connectivity | WiFi, Bluetooth, Ethernet, 4G |
| Warranty | 3 Year |
| Internet-Based Commercial Portal | Yes |
| Mobile App | No |
| Holster | In-Body Front Face 5" Interactive LCD Touchscreen |
| Color | Silver |
| Input Cord | Hardwired |
| Power Output | up to 50Amps / 12kW & 72KM of range per hour |